W jaki sposób przebiega czyszczenie klimatyzacji przemysłowej?
Sprawne działanie systemu klimatyzacyjnego jest niezbędne do zapewnienia właściwej temperatury wewnątrz budynku. Gwarancją niskiego zużycia energii przez wykorzystywane urządzenia, ograniczenia hałasu i odpowiedniej efektywności jest utrzymanie wszystkich elementów systemu – zwłaszcza parownika, skraplacza, pompy obiegowej, sprężarki oraz zaworu rozprężnego – w dobrym stanie technicznym. Dla bezpieczeństwa korzystania z możliwości chłodzenia powietrza równie ważne będzie jednak zadbanie o kanały rozprowadzające powietrze. W tym celu konieczne będzie okresowe czyszczenie klimatyzacji w obiektach biurowych i przemysłowych – halach produkcyjnych lub magazynach. Przekonajmy się, dlaczego jest to tak ważne i sprawdźmy, jak się odbywa.
Dlaczego czyszczenie klimatyzacji jest niezbędne?
W kanałach systemu klimatyzacji panuje zwykle spora wilgotność, która sprzyja osadzaniu się na ściankach kurzu oraz rozmaitych zanieczyszczeń. Co gorsza, panują tam dobre warunki do rozwoju wielu grzybów, których zarodniki zawierają znaczne ilości toksyn. W kanałach mogą się też pojawiać groźne bakterie m.in. Legionella pneumophila, powodująca groźną legionelozę, ale także spora liczba innych drobnoustrojów. W zaniedbanych kanałach gromadzą się alergeny od odchodów roztoczy po pyłki roślin. Przepływające powietrze może tworzyć z nich aerozol, który wdychany przez użytkowników pomieszczeń może szybko doprowadzić do pojawienia się uciążliwych dolegliwości.
Jak czyści się klimatyzację?
Czyszczenie klimatyzacji obejmuje zarówno parownik oraz skraplacz, gdzie zanieczyszczenia stają się izolatorem utrudniającym przekazywanie energii cieplnej, jak i kanałów rozprowadzających powietrze. Kanały czyści się przy wykorzystaniu urządzeń, które przemieszczają się w nich i przy użyciu wirujących szczotek pozbywają się zanieczyszczeń stałych osadzonych na ściankach. Kolejnym etapem jest rozprowadzenie wewnątrz odpowiedniego środka biobójczego, który w krótkim czasie unieszkodliwia mikroorganizmy i ich formy przetrwalnikowe.