W jaki sposób powinna być czyszczona wentylacja w szpitalach?
Prawidłowo funkcjonujące systemy wentylacyjne pozwalają na sprawną wymianę powietrza oraz regulowanie poziomu jego wilgotności i pozbywanie się zanieczyszczeń. W przypadku placówek medycznych, zwłaszcza takich, gdzie przebywają osoby o osłabionej odporności oraz wykonuje się wiele zabiegów i operacji, szczególne znaczenie będzie miało nie tylko zapewnienie odpowiedniego dostępu świeżego powietrza, ale również zadbanie o to, by miało ono właściwą jakość. Kluczem do utrzymania podstawowych parametrów na prawidłowym poziomie okaże się regularne czyszczenie wentylacji szpitalnej. Przekonajmy się, z jakich przyczyn jest to tak ważne i sprawdźmy, jak się odbywa.
Dlaczego trzeba dbać o wentylację szpitalną?
Przewody wentylacyjne tworzą warunki, które mogą być znakomitym środowiskiem do rozwoju różnych groźnych szczepów bakterii oraz grzybów pleśniowych, a także miejscem, gdzie gromadzą się wirusy przenoszone drogą kropelkową ze względu na panującą ciemność, poziom wilgotności i temperaturę. Mikroorganizmy tego rodzaju przedostając się wraz z powietrzem do sal, w których znajdują się chorzy, a nawet do korytarzy, pokojów lekarskich czy rozmaitych pomieszczeń użytkowych mogą łatwo stać się przyczyną pogorszenia się stanu pacjentów, a nawet źródłem nowych zachorowań. Ich wyeliminowanie będzie więc istotne dla prawidłowego funkcjonowania placówki.
Jak czyści się wentylację?
Czyszczenie systemu wentylacji szpitalnej może się odbywać przy wykorzystaniu różnych technik w zależności od potrzeb oraz stanu instalacji. Najczęściej stosuje się zabieg czyszczenia wprowadzanymi do przewodów szczotkami mechanicznymi, co zwykle łączy się z natryskiwaniem preparatów biobójczych o działaniu dezynfekcyjnym. Możliwe jest także skorzystanie z suchego lodu, a także parownic.