Jak przeprowadza się konserwację wentylacji?
Wentylacja jest niezbędnym elementem każdego budynku. To właśnie ona odpowiada za wymianę powietrza, doprowadzając świeże, nadające się do użytku oraz wyprowadzając z pomieszczeń stare i zanieczyszczone. Przebywanie bez tego systemu we współczesnych, szczelnych i właściwie izolowanych wnętrzach byłoby zwyczajnie niemożliwe. Aby jednak wentylacja działała poprawnie, konieczna jest jej regularna konserwacja. W innym przypadku przebywające w budynku osoby będą narażone na kontakt z zanieczyszczonym powietrzem, co może prowadzić do wielu przykrych dolegliwości, w tym również ciężkich chorób i stanów zapalnych układu oddechowego.
Jak częsta powinna być konserwacja wentylacji?
W dbaniu o czystość kanałów wentylacyjnych niezwykle ważna jest regularność. Najlepiej przeprowadzać przegląd i konserwację przynajmniej raz do roku. Warto robić to jeszcze częściej, jeśli w budynku dochodzi do spalania gazu lub paliwa stałego. Podczas tego procesu powstaje trujący tlenek węgla, znany powszechnie jako czad, który może stać się śmiertelnie niebezpieczny przy niesprawnej wentylacji. Konserwacja wentylacji mechanicznej wymaga również kontroli stanu urządzeń: należy wykonywać ich regularny przegląd oraz raz na kilka miesięcy wymieniać wszystkie filtry.
Jak wygląda czyszczenie wentylacji?
Metoda czyszczenia kanałów wentylacyjnych musi zostać dobrana do rodzaju i stopnia ich zabrudzenia. Aby go sprawdzić, w pierwszej kolejności dokonuje się dokładnej inspekcji systemu przy pomocy specjalnej kamery. Krok ten pozwala ustalić, jak długo potrwa cały proces, jakich należy użyć środków, a gdy czyszczenie zostanie już zakończone, ustalić, czy zakończyło się pełnym sukcesem.
Jeśli zabrudzenia są znaczące oraz pojawiają się wyraźne tłuste zacieki, wykorzystuje się tak zwaną metodę suchą: mechaniczne szczotki, wprowadzane do kanału wentylacji i automatycznie wycierające z nich zanieczyszczenia. W ramach metody na mokro wykorzystuje się parę wodną wzbogaconą o niezwykle przydatne środki chemiczne, dezynfekujące instalację i skutecznie zabezpieczając ją na kolejne miesiące. Ponieważ dość często dochodzi do wycieku używanych preparatów, należy pamiętać o dokładnym zabezpieczeniu systemu wentylacji.